MODUL PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN : TIGA UMAR
MASA : 40 MINIT
TAJUK : PEMBUKAAN KOTA MEKAH
FOKUS : PEMAHAMAN
- MENGETAHUI KEISTIMEWAAN TINDAKAN DAN STRATEGI RASULULLAH SEMASA PEMBUKAAN KOTA MEKAH
: AMALAN
- SENTIASA MELAKUKAN SESUATU SECARA TERANCANG DAN TERSUSUN
: PENGHAYATAN
- SENTIASA MEMAAFKAN KESALAHAN ORANG LAIN
: PEMBUDAYAAN
- SENTIASA MEMPERTAHANKAN MARUAH DIRI
MODUL | KAEDAH | TEKNIK |
|
|
|
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
- MURID PERNAH MENDENGAR ATAU MERANGKA STRATEGI DALAM SESUATU AKTIVITI / KERJA
- MURID TELAH MENGUASAI BACAAN DAN TULISAN JAWI
SUMBER PENGAJARAN&PEMBELAJARAN :
- BUKU TEKS
- LDC
- CARTA
- NOTA RINGKAS
- PETA KOTA MEKAH
- PETA MINDA
PERSEDIAAN GURU : GURU MEMASTIKAN KOMPUTER, LCD DAN BAHAN PENGAJARAN BERFUNGSI DENGAN BAIK
HASIL PENGAJARAN&PEMBELAJARAN :
ARAS 1 |
|
ARAS 2 |
|
ARAS 3 |
|
ISI | ISI |
|
ISI | PENYERAPAN | SEJARAH:
GEOGRAFI:
|
ISI | GABUNG JALIN | ADAB:
IBADAH:
|
ISI | KEMAHIRAN BERFIKIR |
|
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tingkatan : Tiga Umar
Masa : 40 minit
Tajuk : Pembukaan Kota Mekah
Fokus
Pemahaman
- Mengetahui keistimewaan tindakan dan strategi Rasulullah semasa pembukaan Mekah
Amalan
- Sentiasa melakukan sesuatu secara terancang dan tersusun
Penghayatan
- Sentiasa memaafkan kesalahan orang lain
Pembudayaan
- Sentiasa mempertahankan maruah diri
Prinsip islam hadhari
- Keimanan dan ketaqwaan kepada allah S.W.T
- Kekuatan pertahanan
- Kehidupan berkualiti
Pengetahuan sedia ada
- Murid pernah mendengar atau merangka strategi dalam sesuatu aktiviti / kerja
- Murid-murid telah menguasai bacaan dan tulisan jawi
Objektif pengajaran :
Di akhir pembelajaran pelajar dapat :
- Menjelaskan strategi Rasulullah semasa pembukaan kota Mekah
- Menerangkan langkah-langkah Rasulullah selepas pembukaan kota Mekah
- Menghuraikan faktor-faktor yang membawa kepada kejayaan pembukaan Mekah
- Menyatakan kesan-kesan pembukaan Mekah
Langkah/Masa | Isi Pengajaran | Aktiviti Guru | Aktiviti Pelajar | Bahan Bantu Mengajar | Aplikasi Teori Gagne |
Langkah 1 Set induksi ( 5 Minit) | |
menayangkan video gembaran pembukaan kota Mekah
|
| Video Komputer | Gain Attention (reception) Informing learner of the objectives (expentancy) |
Langkah 2 Perkembangan (7 Minit) |
|
|
| Powerpoint Komputer | Stimuling recall of prior learning (retrieval) Presenting stimulus (selective perception) |
Langkah 3 Pengukuhan 1 (3 Minit) | |
|
| Komputer Powerpoint | |
Langkah 4 Perkembangan (7 Minit) |
|
|
| Kertas mahjong Marker Komputer Powerpoint | Providing learning guidance (semantic encoding) Elicting performance (responding) |
Langkah 5 Pengukuhan 2 (3 Minit) | |
|
| Komputer Powerpoint | |
Langkah 6 Perkembangan (7 Minit) |
|
|
| Komputer Powerpoint | Providing feed back (reinforcement) |
Langkah 7 Pengukuhan 3 (3 Minit) | |
|
| Komputer Powerpoint | |
Langkah 8 Penutup & Penilaian (5 Minit) |
|
|
| Soalan tahun-tahun lepas Buku latihan | Assessing performance (retrieval) Enchancing retention and transfer (generalization) |
LEMBARAN KERJA 1
LEMBARAN KERJA 2
LEMBARAN KERJA 3
CONTOH SOALAN TAHUN-TAHUN LEPAS
REFLEKSI MURID
TAJUK : PEMBUKAAN KOTA MEKAH
BIDANG | BIL | PERKARA | YA | TIDAK |
ILMU | 1 | SAYA MENGETAHUI PERISTIWA PEMBUKAAN KOTA MEKAH | | |
2 | SAYA MENGETAHUI HIKMAH DINAMAKAN FATHU MAKKAH | | | |
3 | SAYA MENGETAHUI TINDAKAN DAN STRATEGI RASULULLAH SEMASA PEMBUKAAN MEKAH | | | |
4 | SAYA MENGETAHUI LANGKAH-LANGKAH RASULULLAH SELEPAS PEMBUKAAN KOTA MEKAH | | | |
AMALAN | 1 | SAYA SENTIASA MEMATUHI ARAHAN KETUA | | |
2 | SAYA SENTIASA BEKERJASAMA DALAM KEHIDUPAN HARIAN | | | |
3 | SAYA SENTIASA MEMENTINGKAN PERPADUAN DI DALAM KEHIDUPAN | | | |
PENGHAYATAN | 1 | SAYA SENTIASA BERUSAHA MEMBUAT YANG TERBAIK | | |
2 | SAYA SENTIASA BERMAAFAN ANTARA SATU SAMA LAIN | | | |
3 | SAYA SENTIASA MERANCANG SEBELUM BERTINDAK | | | |
PEMBUDAYAAN | 1 | SAYA SENTIASA MENJAGA KEHORMATAN DIRI | | |
2 | SAYA SENTIASA MELAKUKAN PERINTAH ALLAH S.W.T DAN MENJAUHI LARANGANNYA | | | |
3 | SAYA SENTIASA MENJADIKAN DIRI SEBAGAI ROLE-MODEL KEPADA ORANG LAIN | | |
PENILAIAN TOPIKAL
ARAS 1 | 1 | TERANGKAN PERISTIWA PEMBUKAAN KOTA MEKAH SECARA RINGKAS |
2 | NYATAKAN HIKMAH DINAMAKAN FATHU MAKKAH | |
ARAS 2 | 1 | JELASKAN TINDAKAN DAN STRATEGI RASULULLAH SEMASA PEMBUKAAN MEKAH |
2 | TERANGKAN LANGKAH-LANGKAH RASULULLAH SELEPAS PEMBUKAAN MEKAH | |
ARAS 3 | 1 | HURAIKAN FAKTOR-FAKTOR YANG MEMBAWA KEPADA KEJAYAAN PEMBUKAAN MEKAH |
2 | TERANGKAN KESAN PEMBUKAAN MEKAH |
aslamualaikum,, saye nak tnye,, ape peranan pelajar terhadap pembukaan kota mekah,?